Turistika

Artikulárny kostol v Kežmarku Overené

0 / 5
3€

Vzácny kostol z čias náboženskej neslobody protestantov, stojí v meste Kežmarok. Ide o vôbec prvý kežmarský artikulárny kostol, ktorý bol postavený postavili v rokoch 1687 – 1688.

Do dnešnej podoby bol však prestavaný až v roku 1717. Zaujímavosťou je, že kostol bol postavený za neuveriteľné tri mesiace. Nie je preto známe, ako presne vyzeral prvý kostol. Pravdepodobne však mal dnešný pôdorys a bol prízemný.

Kým zvonka pre mnohých vyzerá kostol ako nejaká obrovská hospodárska budova, jeho barokový interiér vás presvedčí o opaku. Nadchne najmä svojím priestorom a krásou.

Kostol je zaujímavý svojou vnútornou maľbou, drevorezbami a freskami, aj preto, že kostoly sa v tom čase stavali strohé. Prevláda tu ľudové baroko, čo ho robí netypickým pre protestantskú cirkev.

Drevený evanjelický artikulárny kostol zasvätený Najsvätejšej Trojici bol zapísaný v zozname UNESCO v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka v roku 2008.

Kostolík je otvorený počas turistickej sezóny a mimo otváracích hodín je možné si prehliadku vopred objednať pre organizované skupiny.

Otvorené od Po-So / 10:00 – 17:00 / Ne- zatvorené

Referencie a poloha v google mapách

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete zdarma publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...