Turistika

Galéria Kolomana Sokola, Liptovský Mikuláš Overené

0 / 5
Porovnať Pridať do obľúbených Vytlačiť

Galéria je situovaná v centre Liptovského Mikuláša, v najstaršej svetskej budove z 15. storočia, ktorá bola sídlom rodiny feudálneho šľachtica Pongráca. Na severnej strane dvora sa zachovali zvyšky opevňovacieho múru so strieľňami. Stavba spolu s Kostolom sv. Mikuláša tvorila malú pevnosť, ktorá bola údajne obmývaná vodami Váhu. Pôvodný gotický sloh prekryli neskoršie prestavby a viaceré úpravy, najmä renesančné.

V objekte sa nachádza stála expozícia diel významného slovenského grafika a maliara Kolomana Sokola (1902 – 2003), ktorý sa narodil v Liptovskom Mikuláši, pôsobil v Prahe, Paríži, Mexiku, a od konca 40. rokov žil v USA. Vystavené sú grafiky a súbor kresieb, ktoré umelec daroval Slovensku. Expozíciu dopĺňajú dokumentačné materiály, reálie, fotografie. Galéria vznikla v roku 2002 pod názvom Centrum Kolomana Sokola, v roku 2017 bola reinštalovaná stála expozícia Kolomana Sokola a pri tejto príležitosti bol zmenený aj názov na Galériu Kolomana Sokola.

 

Otváracie hodiny :

utorok- sobota 10:00-17:00

Referencie a poloha v google mapách

  • Adresa Námestie osloboditeľov 28
    031 01
    Liptovský Mikuláš

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete zdarma publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...