Turistika

Múzeum bitky pri Vavrišove Overené

0 / 5

Múzeum Bitky pri Vavrišove bolo slávnostne otvorené v piatok 29. októbra 2010 za účasti pozvaných hostí a partnerov z obce Valašská Bystřice.
Múzeum bolo vybudované na pamiatku bitky, ktorá sa odohrala na území našej obce v august 1709 v rámci stavovských povstaní Františka II. Rákociho medzi povstaleckými kurucmi a cisárskymi jednotkami labancov. Vavrišovo bolo počas tejto bitky vypálené.

Budovu múzea dopĺňa vyhliadková veža, s jedinečným výhľadom na rieku Belá, hrebeň Západných Tatier a majestátny Kriváň. Objekt reprezentuje tradičnú ľudovú architektúru Liptova s využitím prírodných materiálov – dreva a kameňa.

Interiér múzea slúži na prezentáciu regionálnej histórie Liptova z 18. storočia. Nachádzajú sa v ňom artefakty z bitky, ale aj a obrázky zo života obyčajného ľudu z tohto obdobia.

V múzeu sú umiestnené makety vojakov v uniformách, ktoré si môžu návštevníci obliecť a odfotiť sa v nich. K nahliadnutiu je aj plastická mapa terénu a samotnej bitky.

Otváracie hodiny:

  • v období od 1.7. do 31.8. bude múzeum otvorené denne okrem pondelka v čase od 13,00 h do 16,00 h
  • v období od 1.9. do 30.6. bude múzeum sprístupnené na požiadanie v pracovnom čase: pondelok – piatok:    8,00 h – 13,00 h

Referencie a poloha v google mapách

  • Adresa Obecný úrad Vavrišovo
    Vavrišovo č. 40
    032 42 Vavrišovo

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete zdarma publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...