Ubytovanie

Chata pri Popradskom plese Overené

0 / 5
Celoročná prevádzka: Dohodou

 (1494 metrov nad morom), v Mengusovskej doline

Prístup: Zo zastávky električky Popradské Pleso k chate prídete za hodinu, zo Štrbského plesa za hodinu dvadsať.

Chata (1494 m) je najnavštevovanejšou chatou s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách, situovaná v krásnom prostredí Mengusovskej doliny na severnom brehu Popradského plesa.
Roku 1879 vyrástla pri Popradskom plese prvá neveľká drevená chata Uhorského karpatského spolku, tzv. Majláthova chata, ale o rok neskôr vyhorela. Roku 1881 ju nahradili rovnako veľkou kamennou budovou, ale roku 1890 aj tú zničil požiar. Tretiu chatu postavili roku 1892 a neskôr ju rozšírili o turistickú ubytovňu. Tieto objekty slúžili do roku 1961, keď dali do prevádzky nový turistický hotel.
Starú budovu po 2. svetovej vojne pomenovali Chatou kpt.Morávku na počesť Štefana Morávku (1911-1945), veliteľa oddelenia finančnej stráže osady Štrbské Pleso, ktorý padol ako veliteľ prieskumnej hliadky partizánskeho oddielu Vysoké Tatry na Grúniku pod Kriváňom. Stará budova neskôr vyhorela a toto pomenovanie prevzal nový objekt, ktorý medzitým stratil charakter hotela. V súčasnosti sa chata nazýva Chata pri Popradskom plese.

Referencie a poloha v google mapách

  • Adresa P.O.Box 12
    059 85 Štrbské Pleso

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete zdarma publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...